سوالات متداول

 
1-    تفاوت سیستم های برق و آبگرم خورشیدی چیست؟

   بطور کلی صفحات جاذب خورشیدی دو نوع مختلف را شامل می شوند. صفحات خورشیدی جهت تولید برق کهدارای ضخامت کمتری نسبت به صفحات گرمایش خورشیدی بوده و با ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی باعث تولید برق مستقیم(DC)  میشوند. این صفحات با اتصال به شبکه برق رسانی جهت کاهش مصرف برق عمومی استفاده می شوند. که از لحاظ ساخت و تولید کاملا متفاوت می باشند.

images 1

 صفحات خورشیدی جهت تولید گرمایش: این صفحات خورشیدی دارای صفحات جاذب با حداکثر راندمان جهت جذب نیروی خورشید و انتقال آن به مسیر حرکت تحت فشارمایع میانی می باشند.

 جوش لیزر انجام گرفته درون کلکتورها، همچنین صفحات جاذب و عایق‎بندی کامل این صفحات باعث جذب بیشترین مقدار از نیروی خورشید جهت گرمایش خواهد شد. صفحات خورشیدی گرمایی با اتصال به مجموعه موتورخانهی موجود در هر ساختمان باعث کاهش مصرف سوخت تا 70- 80% خواهد شد. سیستمهای گرمایش خورشیدیTiSUN   اتریش با بالاترین راندمان توانستهاند در سطح بین المللی به عنوان بهترین و با کیفیتترین سیستمهای خورشیدی از لحاظ راندمان در سال 2012 معرفی شوند.

Solar Collector

2-  نحوه عملکرد سیستم های خورشیدی تحت فشار چگونه است؟

Solar
در این سیستم ها آب مصرفی درون مخزن اصلی سیستم موتور خانه توسط مایع میانی مخصوص سیستمهای خورشیدی گرم میشود. فرآیند گرم شدن آب مصرفی بدین صورت است که مایع میانی با توجه به دمای آب مصرفی و دمای کالکتورهای (صفحات) خورشیدی درون مسیر صفحات حرکت کرده و گرما را از خورشید دریافت می کند سپس با ورود به کوئل خورشیدی سیستم تانک گرمای بدست آورده را به آب مصرفی انتقال میدهد. دمای آب مصرفی، دمای کالکتورها و پارامترهای دیگر سیستم توسط یک کنترلکننده بررسی میشود و با توجه به دستورات داده شده به آن فرمان روشن یا خاموش شدن پمپ را صادر می کند. هم چنین یک شیر همیشه بسته  (NORMALLY CLOSE) برروی مسیرسوخت جایگزین وجود دارد که در شرایط غیر عادی مانند مصرف بیش از حد توسط کنترل فرمان باز شدن دریافت کرده و جهت گرمایش مورد نیاز وارد سیستم موتور خانه میشود. مایع موجود میانی شامل ضد یخ مخصوصی است که در صورت برخورد با بدن انسان معضلی ایجاد نکند. فشار سیستم موجب انتقال بیشتر دما از سیستم خورشیدی به آبگرم مصرفی می شود.همچنین مانند این سیکل برای گرمایش آب استخر به کمک مبدل صفحهای و گرمایش محیط نیز میتواند اجرا شود.

Solar

3-سیستم های خورشیدی برای چه نوع مصارفی جوابگو هستند؟

 سیستم های گرمایش خورشیدی برای تامین گرما در تمام زمینهها میتوانند قابل استفاده باشند. این مصارف شامل مصارف صنعتی، ساختمانهای اداری و مسکونی و استخرها میباشند.

اما موارد شایع تر مصرف سیستمهای خورشیدی شامل موارد ذیل میباشند:

الف: آب گرم مصرفی: سیستمهای خورشیدی میتوانند بطور میانگین 80 تا 90 درصد از میزان انرژی مورد نیاز جهت تامین آب گرم مصرفی را تامین نمایند.

ب: تامین گرمایش استخر: تامین گرمایش استخرهای رو باز و سر پوشیده با توجه به هزینه های سرسام آور آن می تواند توسط سیستم خورشیدی بی هیچ هزینههای انجام شود.

برای استخرهای سرپوشیده تا 70 درصد از میزان مصرف انرژی و برای استخرهای رو باز تا 50 درصد انرژی مورد نیاز را می توان به راحتی توسط سیستم خورشیدی تامین نمود.

ج: گرمایش محیط: برای تامین گرمای مورد نیاز محیط در هر دو روش گرمایش از کف و سیستمهای متداول رادیاتور می توان از انرژی خورشیدی به عنوان کمک مناسبی برای سیستم اصلی بهره گرفت. در سیستم گرمایش از کف انرژی خورشیدی می تواند حداکثر انرژی را تامین نماید.

·        فرق سیستم های TiSUN با سیستم های مشابه چینی و ترموسیفونی چیست؟

 سیستم های صفحه تخت TiSUN با توجه به راندمان جذب 96% صفحات جاذب آن و راندمان 82% کل کالکتور و همچنین دارا بودن بیش از 10 سال گارانتی توانسته است در بازار جهانی به عنوان برند برتر خود را معرفی نماید.سیستمهای مشابه موجود متاسفانه با توجه به عدم دارا بودن این صفحات جاذب و لولههای مارپیچ مخصوص راندمانی کمتر از 50% را دارا میباشند.

 همچنین عموم محصولات موجود در بازار به دلیل عدم سابقه نمیتوانند بیش از 2 سال محصولات خود را گارانتی نمایند. سیستم های ترموسیفونی نیز بطور کلی راندمانی در حدود 40 درصد دارند.

 این سیستم ها بدون کنترلکننده و پمپ برای مصارف کم (در حدود 200 لیتر) میتواند مورد استفاده قرار گیرند. اگرچه با توجه به اینکه سوخت جایگزین این سیستمها برق میباشد، در زمانهایی که خورشید امکان تامین گرما را برای آب مصرفی ندارد مصرف برق این سیستم باعث تحمیل هزینه بسیار گزافی به مجموعه می شود.

4-مزایا و معایب کالکتورهای وکیوم و تخت چیست؟

 بطور کلی سیستمهای وکیوم تیوب با توجه به خلا ایجاد شده در سیستم آن که بهترین عایق حرارتی است راندمان بالاتری نسبت به عموم کالکتورهای تخت دارد. اما دو نکته مهم باعث برتری کالکتورهای TiSUN  نسبت به کالکتورهای وکیوم تیوب است. نکته اول آنکه اساسا اگر سیستم وکیوم تیوب کاملا خلا باشد به راندمان بالای خود برسد (در حدود 85%) هزینههای تولید آن به حدی بالا می رود که در بازار فعلی تا 5 برابر قیمت کاکتورهای TiSUN جهت خرید آن باید پرداخت کرد.در صورتیکه خلا ایجاد شده با نسبت کمتری باشد راندمان آن به شدت افت خواهد کرد و اساسا از سیستم ترموسیفونی نیز پائینتر خواهد آمد.

 نکته آنکه با توجه به طرح و توسعههای صورت گرفته در سیستمهای خورشیدی  TiSUN ما توانسته ایم اختلاف راندمان صفحات تخت خود را تا کمتر از 5% با سیستم های خورشیدی وکیوم تیوب برسانیم. بنابراین برای رسیدن به 5% راندمان بیشتر باید هزینهی 5 برابری جهت خرید سیستمهای وکیوم تیوب واقعی هزینه کرد که به هیچ عنوان نمی تواند مقرون به صرفه باشد.

5-  سیستم با چه راندمانی کار وچه میزان صرفه جویی دارد؟

 سیستمهای خورشیدی TiSUN با بهرهگیری از بروزترین و بالاترین فناوریهای جهان توانسته است صفحات جاذبی با راندمان بیش از 96% را تولید نماید. این راندمان بالاترین راندمان صفحات جاذب در جهان میباشد. همچنین با تغییراتی که در کالکتورهای خود ایجاد نموده است راندمان کل کالکتور را به مرز 82% رسانده است که 5% راندمان کالکتورها در سال 2012 میلادی افزایش یافته است. این بالا بردن راندمان موجب ارتقای شرکت از جمع پنج برند برتر دنیا به برترین برند تولید کننده صفحات تخت خورشیدی در سال جاری میلادی بوده است. راندمان اشاره شده مربوط به صفحات با مساحت 55/2 متر مربع است که در حال حاضر در ایران نیزبه فروش می رسد.

6-  هر سیستم خورشیدی چقدر فضا اشغال می کند؟

 سیستمهای خورشیدی شامل صفحات جاذب که معمولا در پشت بام نصب می شوند، دو لوله رفت و برگشت از پشت بام به فضای موتورخانه و سیستم کنترلی در فضای موتورخانه هستند.

 فضای مورد نیاز در پشت بام با توجه به تعداد کالکتور طراحی شده جهت تامین مصرف ساختمان تعیین خواهد شد اما بطورکلی هر صفحه کالکتور مساحتی در حدود 55/2 متر مربع دارد که می توان با توجه به مساحت کالکتور و تعداد آن و همچنین رعایت عدم سایه اندازی کالکتورها روی هم، فضای اشغالی در پشت بام را محاسبه کرد. لوله های رفت و برگشت سیستم در مسیر حرکت لوله های ساختمان قرارخواهند گرفت. در فضای موتورخانه نیز سیستم کنترلی به همراه منبع انبساط سیستم فضایی کمتر از 5/0 متر مربع را به خود اختصاص می دهند که این فضا نیز روی دیوار اشغال خواهد شد.

 در مجموع سیستمهای خورشیدی فضای مفید ساختمان را به هیچ عنوان تحت الشعاع خود قرار نخواهند داد، ضمن آنکه زیبایی خود صفحات خورشیدی فضای پشت بام را بسیار دلنشین خواهند کرد.

7-نحوه اجرای مجموعه کامل خورشیدی و کیفیت فنی آن چگونه است؟

 برای اجرای سیستمهای خورشیدی اگر ساختمان نوساز باشد از ابتدا لولههای رفت و برگشت در مسیر     ساختمان تعبیه شده، همچنین تانک مورد استفاده در سیستم را 2 کوئله (کوئل خورشیدی و کوئل سوخت جایگزین) انتخاب میشود. نحوه چیدمان کالکتورها در پشت بام نیز با توجه به طراحی صورت گرفته برای آن قابل انعطاف پذیری خواهد بود.

 اما برای ساختمانهای ساخته شده در تانک در صورت امکان کوئل جدید ایجاد مینماییم در غیر این صورت با کمک مبدلهای صفحهای انتقال دما به آب مصرفی انجام خواهد شد. لولهها نیز از مسیر موجود رایزریا مسیرهای دیگر به پشت بام برده می شود. همچنین نصب کالکتور در پشت بام با توجه به شرایط طوری انجام میشود که موجب بالا رفتن زیبایی فضا خواهد شد.

 تمام محصولات بکار رفته در مجموعه خورشیدی TiSUN محصول شرکتهای اروپایی  آمریکایی معتبر هستند و ضمانت نامه تمام آنها در موقع نصب به کار فرما داده خواهد شد.

ارتباط با شرکت

آدرس: تهران- خیابان پاسداران- خیابان شهید موحددانش (اقدسیه)-  پلاک 92-

طبقه سوم- واحد شماره 5

تلفن             :              3- 26123961 (021)

دورنگار          :                 26123977 (021)

 ایمیل           :    info [at] radnoursolar [dot] com

وبسایت        :         www.radnoursolar.com

Scroll to Top